Kultura pielgrzymkowa w Polsce

Wiele krajów ma swoje tradycje związane ze spędzaniem wakacji, w Polsce wciąż bardzo popularne są pielgrzymki. Jeśli zwrócimy uwagę na statystyki to jesteśmy w czołówce pielgrzymujących państw.
Polacy bardzo chętnie organizują wyjazdy na pielgrzymki kraków, z dużych miast autokarowe wyjazdy w różne miejsca kultu w kraju i za granicą.
Jednym z popularniejszych miejsc odwiedzanych przez Polaków są Włochy, Bułgaria, ale też pielgrzymki krajowe, tu najpopularniejsza jest oczywiście Częstochowa na południu kraju i Święta Lipka na północy. Znaczące miejsca to też Gietrzwałd i Licheń.
Wyjazdy na pielgrzymki Kraków organizowane są głównie przez osoby duchowne z tego miasta, warto pamiętać, że w Krakowie jest wiele zakonów, z których młodzi klerycy wyruszają z wiernymi na piesze i autokarowe pielgrzymki.
W zależności od tego dla kogo jest organizowana pielgrzymka ma ona różny charakter. Piesze pielgrzymki są najczęściej skierowane do osób młodych, w nich biorą udział głownie studenci i młodzież licealna. Jeśli weźmiemy pod uwagę pielgrzymki do Częstochowy z północy Polski, na przykład z Gdańska to zobaczymy, że to głównie młodzi w nich uczestniczą. Dystans jaki trzeba pokonać i czas na to poświęcony sprawia, że to właśnie głównie uczniowie mogą uczestniczyć w pielgrzymce, która trwa pół miesiąca i jest bardzo wymagająca. W przypadku pielgrzymek z Krakowa do Częstochowy, zobaczymy już różnorodność wiekową. Taka pielgrzymka jest też dużo liczniejsza, ponieważ więcej osób może ją przejść.