Toast jest często nieodłącznym elementem przyjęcia weselnego, który dostarcza wielu wzruszeń Parze Młodej oraz zaproszonym gościom. Czasem jest krótki i zdawkowy, ale częściej przyjmuje postać dłuższego przemówienia, obejmującego życzenia dla Pary Młodej oraz różnego rodzaju anegdoty z ich wcześniejszego życia.

Główne zasady wznoszenia toastów:
– Przy wznoszeniu toastów mówca oraz goście stoją, natomiast Para Młoda siedzi.
– Standardowy czas wygłaszanego przemówienia to 3 minuty, chyba że jest ono bardzo ciekawe, a osoba przemawiająca jest sprawnym mówcą. W przeciwnym razie może zanudzić słuchaczy. Mimo to jednak nie powinno się zbytnio tego czasu przedłużać.
– Podczas wygłaszania toastu nigdy nie trzymamy w dłoni kieliszka, dopiero po zakończeniu przemówienia go wznosimy, a następnie razem z resztą gości pijemy jego zawartość.
– Najlepszym trunkiem do wznoszenia toastów jest wino. Nie wznosimy toastów wódką!
Toastów nie powinno się wznosić na samym początku przyjęcia, ale po pierwszym posiłku.

Czym charakteryzuje się dobry toast?
Trudno jest przygotować naprawdę interesujące przemówienie, które nie tylko będzie ciekawe dla Pary Młodej, ale również dla gości weselnych. Przede wszystkim, przygotowując je, należy pamiętać o takich rzeczach, jak:
– dobór odpowiednich słów i zwrotów, aby był zrozumiały dla wszystkich gości,
– wyczucie w doborze żartów i anegdot, żeby nikt nie poczuł się urażony,
– nie można przemawiać pod wpływem alkoholu! ponieważ często wtedy nabieramy zbytniej odwagi w wypowiedziach i możemy przez to doprowadzić do niezręcznej sytuacji (mówiąc coś nieodpowiedniego).

Kolejność wystąpień
Istnieją ścisłe zasady, obejmujące kolejność wznoszenia toastów. Najpierw robi to ojciec Panny Młodej, który wita w swojej rodzinie nowego członka rodziny (męża swojej córki). Następnie przemawia ojciec Pana Młodego, który również wita w swojej rodzinie żonę swojego syna. Po nich dopiero przemawia ktoś, z najbliższych Pary Młodej (świadkowie, przyjaciele). Dopiero na sam koniec robi to Pan Młody.