Ustawianie stołów oraz zaplanowanie usadzenia przy nich gości to jedna z najważniejszych części przygotowania do wesela. Niestety, często zdarza się, że różne, nieprzyjemne stosunki w rodzinach Pary Młodej jeszcze bardziej komplikują im ten etap. Muszą oni myśleć wtedy nie tylko o tym, jaki układ stołów byłby najbardziej korzystny na konkretnej Sali, ale również zadecydować, kto obok kogo powinien siedzieć, aby goście byli zadowoleni, nie nudzili się ze sobą i nie byli narażeni na nieprzyjemności (gdy na przykład okaże się, że obok siebie siedzą dwie ciotki, które od lat nie mają ze sobą dobry stosunków). Dawniej obowiązywało tradycyjne usadzenie najbliższych osób Pary Młodej przy stole, ale teraz coraz rzadziej się ten sposób spotyka. Często za to można dziś się spotkać z sytuacją, gdy Para Młoda siedzi z osobami w podobnym wieku (rodzeństwem, kuzynostwem, przyjaciółmi), natomiast starsi goście siedzą osobno.

O czym trzeba pamiętać, ustawiając stoły? Najważniejszym punktem jest tutaj zapewnienie komfortu wszystkim zgromadzonym. Musza oni czuć się swobodnie na Sali, móc wygodnie przemieszczać się pomiędzy stołami i mieć miejsce do tańca. Oczywiście, ważne jest również, żeby każdy miał możliwość złapania kontaktu z Parą Młodą, ponieważ to oni są w tym dniu najważniejsi, dlatego powinni siedzieć przodem do wszystkich gości oraz głównego wejścia na salę.

Zasady usadzania gości Najważniejsze jest to, aby nie sadzać obok siebie osób skłóconych lub rozwiedzionych. Co do reszty zgromadzonych, to trzeba wybrać konkretną kategorię, według której będą oni usadzani przy stole, na przykład wiek lub zainteresowania. Jeśli przewidujecie uczestnictwo dzieci, to dobrym pomysłem byłoby usadzenie ich przy osobnym stoliku, ponieważ wtedy będą mogły zająć się sobą. Możecie też zorganizować na ten czas opiekę animatora.

Gdyby wśród zaproszonych osób były matki z dziećmi wymagającymi ciągłej opieki, zadbajcie o to, aby przy stolikach było wystarczająco dużo miejsca na wózki i siedziska. Wiedząc, że w uroczystości będą brały udział osoby mówiące różnymi językami, usadźcie je przy stole z osobami, które potrafią w tych językach porozumieć. Decydując o przydziale stolików nigdy nie rozdzielajcie par i małżeństw, a kobiet nie sadzajcie na brzegach stołów.

Podkowa- U
Jednym z najpopularniejszych sposobów ustawienia stołów jest podkowa („U”). Para Młoda jest usadzona na szczycie stołu. Obok nich siadają rodzinę i świadkowie, a później rodzina. Seniorzy siedzą bliżej Mary Młodej niż młodzież. Można usadzić gości z jednej rodziny po jednej stronie stołu, a gości z drugiej rodziny po przeciwnej. Nikt tutaj nie siedzi do siebie tyłem, wszyscy są zwróceni twarzami do siebie. Jeśli przewidujemy większą ilość gości, to mogą oni zajmować miejsca po obu stronach stołów, jednak wtedy niektórzy z nich będą siedzieli plecami do siebie.

Litera T
Przy tym układzie stołów Para Młoda siada zawsze w centralnej części stołu. Obok nich mogą siedzieć rodzice lub świadkowie. Mogą również siedzieć sami, jako najważniejsze osoby w tym dniu. Przy tym rozwiązaniu warto podzielić gości na grupy wiekowe, oraz usadzić rodziny po obu stronach stołu, aby mogli bliżej się poznać.

Litera E/M
Para Młoda, tak jak w pozostałych przypadkach, siedzi w centralnej części stołu. Obok mogą siedzieć rodzice lub świadkowie, lub ta część może być zarezerwowana tylko dla nich. Rodzinę można rozdzielić na wiele sposobów, na przykład po jednej stronie rodzina i najbliżsi Pana Młodego, przy drugiej Panny Młodej. Można też przy jednej odnodze posadzić gości starszych, a przy drugiej młodszych.

Litera I
Ten układ stołów jest dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy spodziewamy się dużej ilości gości. Para młoda siedzi przy głównym stoliku, otoczona przez świadków i najbliższą rodzinę, a reszta gości, według zasady wcześniej przyjętej przez Parę Młodą, siedzi przy pozostałych stolikach, według wieku, pokrewieństwa lub zainteresowań.

Okrągłe stoły
Coraz częściej spotyka się na weselach stoły okrągłe. Wówczas stół honorowy, przy którym siedzą Państwo Młodzi, stoi w szczycie sali, a wokół niego są poustawiane pozostałe stoliki. Aby go odróżnić od innych, często jest on zastępowany stołem prostokątnym. Warto też w takim wypadku pamiętać, aby seniorzy rodzin siedzieli bliżej Pary Młodej, a młodzież dalej.

Jeśli martwicie się, jak dacie sobie radę z ułożeniem stołów i rozmieszczeniem przy nich gości, to zawsze możecie zapytać gości, przy kim chcieliby siedzieć. Być może nie będzie się dało pogodzić wszystkich sugestii, ale na pewno Wam to bardzo pomoże w podjęciu decyzji.