Już w starożytności ludzie wiedzieli, że do pielęgnacji wysuszonej skóry świetnie nadają się wytłoczone z roślin oleje i oliwy. Smarowali przesuszoną skórę różnymi mazidłami i smarowidłami zrobionymi na bazie tych roślinnych tłuszczy. Nie inaczej jest ze współczesną kosmetyką, która korzysta w produkcji coraz to doskonalszych kosmetyków aż z ponad 100 tłuszczów, jednak najcenniejsze z nich to:
1. Masło shea, które znane jest już od setek lat w Afryce a wytwarza się je z rosnącego na sawannie drzewa masłosza, a właściwie z jego owoców. Zawiera filtry chroniące przed promieniowaniem UVB i witaminy E i F i polecane jest do skóry mocno przesuszonej, mało elastycznej a także do zniszczonych, łamliwych włosów.
2. Olej arganowy, który wytwarzany jest z owoców drzewa arganowego. Jest to jeden z najbardziej cenionych na świecie olejów; w swoim składzie ma bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych i polifenoli (działają przeciw wolnym rodnikom); doskonale nawilża, regeneruje i natłuszcza przesuszoną skórę, działa przeciwzmarszczkowo a także przyspiesza gojenie niewielkich ranek czy oparzeń. Stosuje się go zarówno do kompresów odżywczych jak i kąpieli i masaży.
3. Oliwa z oliwek zawiera wiele witamin i związków mineralnych (witaminy E i z grupy B, fosfor, żelazo i inne) i obecnie można ją znaleźć w kosmetykach zarówno do pielęgnacji skóry jak i włosów, paznokci?