To już nie epidemia, ale pandemia. Tak specjaliści określają skalę problemu otyłości na świecie. O tym jak ważny jest ten problem świadczy fakt, że Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła nawet dzień, który przypomina o problemie. 24 października to Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Pandemia otyłości

Uwaga! Otyłość to choroba śmiertelna. Szacuje się, że w 2000 roku z jej powodu zmarło około 3 miliardów osób. Polakom również nieobcy jest problem nadmiaru tłuszczu w organizmie. Pod względem odsetek otyłych w społeczeństwie doganiamy nawet Amerykanów, wśród których problem otyłości jest największy na świecie. Według badań nadwaga w USA dotyczy 40,1% mężczyzn oraz 28,6% kobiet (otyłość – 32,2% mężczyzn i 35,5% kobiet).

W naszym społeczeństwie wskaźniki otyłości ciągle są niższe (20,08% mężczyzn i 23,8% kobiet jest otyłych), ale nadwaga dotyka już 40,3% mężczyzn (czyli więcej niż w USA!) oraz 28,4% kobiet (dane podane według wyników badań prowadzonych w latach 2003-2007 przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie). Jednak najbardziej niepokojące jest to, że problemy te dotyczą także dzieci i nastolatków, którzy złe nawyki żywieniowe wynoszą z domu.

Otyłość a nadwaga

Wyjaśnijmy jaka jest różnica między otyłością, a nadwagą. Najprościej rzecz biorąc można powiedzieć, że nadwaga to pierwszy etap otyłości. Jednym ze sposobów sprawdzenia czy choroba nas dotyczy jest obliczenie wskaźnika BMI. Otrzymujemy go przez podzielenie wagi w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. Prawidłowa masa ciała mieści się pomiędzy BMI 20-25, nadwaga to 25-30, otyłość powyżej 30, zaś otyłość olbrzymia powyżej 40.