W architekturze i aranżacji wnętrz obecnie coraz aktywniej wraca się do dawniejszych trendów. Drewno, które nie było tak masowo wykorzystywane w ostatnich dekadach, dzisiaj znów pojawia się już nie tylko jako mała architektura, czyli bardzo popularne i efektownie wyglądające donice ogrodowe, często podświetlane czy barwione dla uzyskania lepszego efektu.
To coraz częściej przede wszystkim elewacje wykonane z różnego rodzaju drewna, często z drzew bardzo egzotycznych, które przejawiają wyjątkowe walory do zastosowania ich w konkretnych warunkach. Przykładowo gatunki bardzo odporne na działanie promieni słonecznych powinny być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie planuje się chociażby otwarte tarasy wystawione na działanie warunków zewnętrznych cały rok.
Wytrzymałość takiego drewna i jego odporność na działanie korozji biologicznej także należy zawsze brać pod uwagę, tak zawsze jak ostateczne koszty nie tylko montażu, ale również późniejszej konserwacji i ewentualnych napraw oraz zabezpieczenia.