Czy nadszedł już czas, kiedy powinniście zastanowić się nad sposobem usadzenia gości na sali weselnej?

Jeśli tak, to pozwolicie gościom wybrać miejsca wedle ich preferencji, czy może sami spróbujecie rozplanować usadzenie ich przy stołach tak, aby było najlepiej? Jeśli wybraliście drugie wyjście, bardzo dobrym pomysłem będzie ułożenie winietek. Pomogą one zabłąkanym wśród wielu krzeseł i stołów weselnych gościom odnaleźć ich miejsce w czasie nie dłuższym niż 10 minut. Te niepozorne, małe, drukowane karteczki są rozwiązaniem banalnym, ale jednocześnie jakże genialnym! Korzyść jest podwójna, ponieważ oprócz oszczędzonego czasu, oszczędzamy sobie również kłopotliwych sytuacji, do których często dochodzi, np. gdy któryś z gości chce usiąść na tym samym miejscu, co ktoś inny.

Forma winietek ślubnych przechodzi teraz swoistą ewolucję. Teraz już wcale nie muszą być papierowe, a ich charakter jest ograniczony tak naprawdę tylko przez naszą wyobraźnię.

Do wykonania winietek mogą posłużyć nam np.: owoce, słoiczki, muszelki, lizaki, szyszki oraz wiele innych drobnych rzeczy, które tylko przychodzą nam do głowy. Winietki mogą być eleganckie – np. karteczki przypięte do kieliszków, jak i bardziej szalone – np. w postaci własnoręcznie zrobionych cukierków.

Jako winietki na stół weselny posłużyć mogą również małe roślinki z imieniem i nazwiskiem gościa napisanym na doniczce lub woreczki z lawendą – oczywiście z przywiązaną karteczką opatrzoną odpowiednimi informacjami. Są to pomysły nie tylko ładnie prezentujące się na stole weselnym, ale również praktyczne. Taka winietka posłużyć może idealnie jako prezent dla gości.

Na stołach weselnych występują również winietki w postaci owoców (np. jabłka) lub cukierków, które można od razu zjeść. Coraz częściej widuje się także malutkie słoiczki miodu, które oprócz funkcji informacyjnej pełnią również rolę podziękowania dla gości. Słoiczek miodu może przydać się na wypadek małego przeziębienia i przy okazji przypomnieć komuś o szampańskiej zabawie na Waszym weselu.

Decydując się na określony styl winietki, warto pójść o krok dalej i dopasować do nich również tablicę z rozmieszczeniem gości, zawieszki na alkohol i/lub zaproszenia. W sklepach internetowych możemy spotkać całe komplety, w określonych stylach.

Jeśli tylko macie taką możliwość, to warto zrobić winietki samemu. Chociaż wymaga to trochę wysiłku, to jednak jest to okazja do spędzenia razem odrobiny czasu. Prawdziwą przyjemnością będzie natomiast później patrzeć na dekoracje weselne i cieszyć się, że wszystko jest zrobione tak, jak chcecie. Ta praca z pewnością zostanie również doceniona przez gości.  Trzymam kciuki za Wasze niepowtarzalne pomysły i życzę powodzenia!