Brylant to najszlachetniejszy kamień, który ma formę okrągłą i jest na nim położony szlif brylantowy. Jednak potocznie dzisiaj tym mianem określa się wszystkie diamentowe kamienie, które są oszlifowane, nie tylko te z położonym oryginalnym szlifem. Dlatego też nie wszystkie brylanty warte są tyle samo, te ogólnie dostępne na każdą kieszeń, niestety ale daleko odbiegają od tych szlifowanych szlifem brylantowym.

Jednak kobiety pragną mieć pierścionki z brylantami i dlatego uważa się, że otrzymanie zaręczynowego pierścionka, przyozdobionego brylantem to symbol największej miłości.
Wzory pierścionków z brylantami są przeróżne, różny też jest rodzaj złota, w który oprawia się brylanty, zaś wszystkie pierścionki są niezwykle urocze i piękne. Biżuteria z tymi szlachetnymi kamieniami jest niezwykle popularna i nadal jest symbolem bogactwa i przepychu. Nosić taką biżuterię to wielki luksus, a kobiety w nią przyozdobione czują się pewnie i wyglądają pięknie. Mężczyźni jak tylko mogą obdarowują je brylantami.