O tym, jak istotny jest odpowiedni wybór lekarza wie właściwie każda osoba. W Polsce opieka medyczna jest dostępna bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, jednak należy spełniać kilka warunków, między innymi być osobą pracującą lub zarejestrowaną w urzędzie pracy.

Państwowa opieka medyczna nie obejmuje wszystkich zabiegów. Szczególnie okrojone są usługi dentystyczne, a od 2017 roku zostaną jeszcze bardziej. Bezpłatnie możemy skorzystać raz w roku z przeglądu dentystycznego, wyleczyć lub usunąć niektóre zęby, a pełna lista dostępna jest między innymi na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Niektórzy decydują się na prywatną opiekę medyczną, za którą należy wnieść ustalone wcześniej opłaty miesięczne. Zwłaszcza w korporacjach bardzo często można spotkać się z darmowym objęciem pracownika opieką medyczną prywatną. Firmy oferującą prywatne ubezpieczenie mają różne pakiety, z którymi trzeba zapoznać się przed podpisaniem umowy. Warto jednak zwrócić uwagę, że i w tym przypadku nie wszystkie zabiegi są pełni bezpłatne. Na przykład za badania kardiologiczne lub inne specjalistyczne może być dodatkowa opłata.

Bardzo często spotyka się z twierdzeniami, że prywatna opieka medyczna jest lepsza, a lekarza starannie przykładają się do badania i leczenia pacjenta. Zmienia się jednak świadomość i często tak dobry specjalista jest również dostępny w ramach bezpłatnego ubezpieczenia. Problematyczne może być jednak umówienie wizyty, a czas oczekiwania wynosi nawet kilka miesięcy.