Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym jest dla każdego dziecka niezwykle ważnym przeżyciem. Często pierwsze wrażenie jakiego dozna maluch rzutuje na jego późniejsze odczucia. To czy dziecko polubi wizyty w gabinecie dentystycznym, czy będzie wizyta będzie mu się kojarzyć z czymś miłym czy raczej będzie odczuwał lęk, zależy od wielu czynników.
Pierwszym i dość istotnym czynnikiem, którym ma wpływ na podejście dziecka do wizyt w gabinecie stomatologicznym jest podejście rodzica. Ważne by nie przekazywać dziecku swoich lęków, nastawić je pozytywnie, nie używać sformułowań typu: „Nie bój się”, „To nie będzie bolało”, gdyż niepotrzebnie wzbudzimy u dziecka wątpliwości i niepokój.
Kolejnym elementem, który wpływa na to czy nasze dziecko polubi wizyty u stomatologa jest wybór odpowiedniego specjalisty. Najlepiej jeśli będzie to stomatolog mający doświadczenie w pracy z dziećmi.
Obsługa gabinetu dentystycznego jest równie ważna jak sam stomatolog. Takie cechy jak cierpliwość, wyrozumiałość i indywidualne podejście do dziecka są niezwykle cenne u asystentów dentystycznych.