O co zadbać przed kupnem mieszkania
Szukasz idealnej oferty. Masz gotówkę lub wymaganą zdolność kredytową, sprecyzowane oczekiwania. Udaje ci się znaleźć miejsce idealne. Spokojna, zielona działka sąsiadująca z lasem, śpiew ptaków, najbliżsi sąsiedzi w odpowiednim oddaleniu, ogród dostatecznie wielki, by zasadzić tam nawet mały sad. Budujesz dom i wyobrażasz sobie swoje sielankowe życie.
I nagle, po rok lub dwóch, w okolicy wyrastają sklepy, osiedla, nowe mieszkania na sprzedaż, za twoim płotem staje blok, budowa trwa od świtu do nocy… brzmi jak koszmar? Na pewno przynosi ogromną złość i rozczarowania. Miałeś mieć spokojne miejsce, gdzie dożyjesz starości, tymczasem twój mały domek na przedmieściu otacza najprawdziwsze w świecie miasto…
Możesz czuć się oszukany. Jednak można temu zapobiec – w każdym samorządzie miasta czy gminy są do wglądu plany inwestycji na najbliższe lata. Nikt nie decyduje w ciągu tygodnia o budowie nowego centrum sportu i rekreacji, osiedla strzeżonego i ścieżki rowerowej. Sprawdź to, zanim kupisz działkę.