W niektórych mieszkaniach, szczególnie tych o małym metrażu, gospodarze decydują się wprowadzić pewne rozwiązania, które optymalizują wykorzystanie przestrzeni. Jednym z nich jest wstawienie do salonu narożnika z funkcją spania, który wieczorami zamienia się w sypialnię. Taki narożnik w ciągu dnia jest bardzo wygodną kanapą, która z powodzeniem może pomieścić kilka osób wypoczywających we własnym towarzystwie. Po rozłożeniu natomiast tworzy dwuosobowe, wygodne łóżko małżeńskie, przez co salon jest równocześnie bardzo przytulną sypialnią.

Ważne jest, aby wybrać mebel, który pozwoli korzystać z tego rozwiązania bez wyrzeczeń. To znaczy – pomoże stworzyć w salonie przytulną i wygodną część wypoczynkową, będzie efektowny i stylowy, a jednocześnie nie będzie gorszy od klasycznych łóżek małżeńskich z materacem. Narożnik z funkcją spania musi być rozmiarami dopasowany do wzrostu i potrzeb osób, które będą na nim spać. Zbyt małe narożniki nie będą należycie pełniły funkcji łóżka małżeńskiego. Bardzo istotne jest również to, aby codzienne ścielenie łóżka i rozścielanie go nie było katorgą dla właścicieli. Mechanizm, który zawiaduje rozkładaniem łóżka do funkcji spania, powinien być intuicyjny i nie wymagać zbyt dużej siły fizycznej do otwarcia go. System rozkładania typu wózek – z wysuwaną częścią narożnika lub typu delfin wydają się wymagać najmniej zachodu przy codziennym rozkładaniu kanapy do spania.

Drugą ważną kwestią jest sposób wypełnienia siedziska, które służy równocześnie za materac do spania. Im grubsze bardziej miękkie, tym większy komfort spania. Dobrze jest jednak na wierzchu układać jeszcze jedną warstwę – cienki, tak zwany top materac. Pozwala on minimalizować ewentualny dyskomfort wynikający z konstrukcji narożnika, która zawsze będzie dawała nieco gorsze odczucia podczas snu niż klasyczne łóżko z materacem. Należy także wybrać koniecznie model narożnika posiadający pojemnik na pościel – to zdecydowanie usprawni codzienne rozkładanie i zaścielanie łóżka.