Jak wygląda obecnie modny domek w Polsce? Czy wolimy budować domy piętrowe i obszerne czy może niewielkie i niskie? W zakresie budownictwa również panują sezonowe mody na określony styl architektoniczny – co więc obecnie preferują Polacy?

Czasy dużych, kilkupiętrowych domów budowanych z myślą o wielopokoleniowej rodzinie już minęły. Z rodziną wolimy ustawiać się do zdjęcia niż do wspólnego mieszkania – duże domy praktycznie znikają już z naszego krajobrazu nowych inwestycji. Wyjątkiem są miejscowości turystyczne położone na południu Polski. Tu, domy mają spełniać dwojaką funkcję – być jednocześnie mini-pensjonatem oraz domem mieszkalnym dla rodziny – najczęściej tego typu domy buduje się jako 3 lub nawet 4 piętrowe.

Dom na użytek własny preferowany jest w formie niewielkiego domu z poddaszem użytkowym bądź zaledwie parterowego budynku. Inwestorzy, aby oszczędzić na ogrzewaniu często decydują się na domy bez dodatkowego piętra, co nie zawsze jest słusznym rozwiązaniem (odpowiedni dobór technologii i materiałów budowlanych wcale nie powoduje zwiększenia kosztów utrzymywania domu.

W projektach typowych, widać zainteresowanie tymi domami, które posiadają otwarte przestrzenie architektoniczne. Nadal też panuje moda na duże pokoje kąpielowe oraz pomieszczenia w których zorganizować można mini -siłownię lub saunę.