Państwo, któremu zależy na rozwoju powinno wychodzić frontem do swoich obywateli. Przede wszystkim musi im zapewnić stabilne miejsca pracy i godziwe wynagrodzenie. Istotne jest aby państwo nie zabierało zbyt wiele pieniędzy z podatków, a jeśli już to robi, aby pieniądze te były rozsądnie wydawane. Ważne jest też aby obywatele bez trudu mogli znaleźć lokum dla siebie i swojej rodziny.

Niestety póki co Polska nie spełnia wielu tych kryteriów. Polacy nadal zarabiają słabo, a duża część ich wynagrodzenia zabierana jest przez państwo i marnotrawiona. W wielu miejscach jest duża trudność w znalezieniu odpowiedniego lokum. Chodzi tu zwłaszcza o mieszkania dla młodych. Starsze osoby żyją nadal w domach i blokach, wybudowanych przez 1989 rokiem. Liczba nowych, przystępnych cenowo nieruchomości nadal jest zbyt mała.
Wszystko to prowadzi do smutnych wniosków, że państwu polskiemu nie bardzo zależy na rozwoju. Jeśli taka polityka będzie nadal prowadzona to jeszcze dużo Polaków wyjedzie na emigrację.