Koniec roku skłania do podsumowań, przemyśleń i prognoz. Jak będzie na rynku nieruchomości wyglądał następny rok? Czy sprawdziły się zeszłoroczne przewidywania o spadku cen mieszkań? Czy kupować, czekać czy może jednak budować własny dom?

Związek Banków Polskich przygotował na koniec roku raport o sytuacji polskiego rynku nieruchomości. Z raportu wynika, że ceny mieszkań nie będą dalej spadać i utrzymają się na obecnym poziomie – w praktyce, oznacza to ryzyko wzrostu cen nieruchomości po pierwszym kwartale nowego roku. Dlaczego? Bo brak dalszego spadku cen zachęci do zakupu mieszkania tych, którzy się wahają i czekają na dalsze spadki – a w ten sposób rynek szybko się wydrenuje. Brak zaś nowych inwestycji, których w zeszłym roku było jak na lekarstwo spowoduje ponowny wzrost cen.

Według specjalistów, dobrym pomysłem na to, by móc mieszkać wygodnie a jednocześnie uniezależnić się od cen i humorów deweloperów, jest zakup własnego domu (lub jego samodzielna budowa). Koszty utrzymania domu – przy współczesnych technologiach budowlanych, nie są wcale takie duże. Utrzymanie 200 metrowego domu kosztować nas będzie tyle, co utrzymanie 60 metrowego mieszkania w kamienicy! Czyż nie wygodniej mieć zatem własny dom?

A gdzie się budować? Najatrakcyjniejsze i najbardziej poszukiwane są domy pod Warszawą – tu najczęściej też deweloperzy wykupują najatrakcyjniejsze grunty wiedząc, że moda na domy tak szybko się nie zakończy. Poza stolicą, w zasadzie modne są wszystkie miejscowości położone w pobliżu większych miast – zwłaszcza te, które mają wygodną drogę dojazdową Kupując dom poza miastem, to właśnie na kwestie dojazdu warto zwrócić największą uwagę i dowiedzieć się również, czy na wybranym terenie planuje się większe inwestycje w infrastrukturę.