Jest takie powiedzenie: „Nie szata zdobi człowieka”. No tak, wszyscy wiemy, najważniejsze jest jego wnętrze, charakter, „dusza”. Zdarza się jednak często, że gdy poznajemy kogoś nowego, to już na pierwszy rzut oka kształtujemy sobie o nim jakąś opinię. Inaczej pomyślimy o kimś, kto jest starannie i modnie ubrany, a inaczej ocenimy osobę w niedbałym stroju. Okazuje się więc, że ubiór ma jednak duże znaczenie. Stąd krawiectwo, jako „dziedzina zajmująca się szyciem odzieży i bielizny z tkanin i dzianin”, ma szczególne znaczenie dla większości z nas.
Obecnie liczba zakładów krawieckich rośnie, ponieważ ludzie znów zaczynają doceniać ich usługi.
Wśród proponowanych usług znajdują się: szycie na wymiar oraz poprawki krawieckie, np. skracanie lub poszerzanie ubrań, wszywanie zamków błyskawicznych, wymiana podszewki i inne. Aby ubranie spełniało wymagania klienta musi być uszyte z odpowiedniego materiału.
Materiały krawieckie to tkaniny i dzianiny.
Tkanina, jak sama nazwa mówi, jest tkana z dwóch rodzajów nitek: osnowy i wątku. Nadaje się na przykład na spodnie czy sukienki wieczorowe.
Dzianina zaś to jeden rodzaj nitki, który tworzy oczka. Materiały te są rozciągliwe, przystosowują się do kształtów ciała, a odzież z nich uszyta nie krępuje ruchów.