Kobaltowe kocie okulary, czyli socialite Anne Slater

“W późnych latach 50., jeszcze zanim wszystkie Amerykanki zaczęły naśladować sposób ubierania się Jaqueline Kennedy, nowojorska socialite Anne Slater znalazła styl, któremu pozostaje wierna do dziś. Opiera on się na dwóch nadzwyczajnie prostych detalach: na zaczesanej do tyłu fryzurze, którą potrafi zrobić w domu, i na parze kobaltowych okularów, które może nosić w dzień i w nocy. Dlatego niebieskie kocie okulary stały się jej znakiem rozpoznawczym. Kupiła 36 par od optyka w Filadelfii, tak więc gdy dużo później dowiedziała się, że oprawki z Lucite* nie mogą być dalej produkowane z powodu ich łatwopalności, poczuła się tylko trochę zaniepokojona.
“Pomyślałam, że to strasznie głupie” – wspomina. „Ile razy słyszałaś, by podpalono czyjeś okulary?”
Jednak zapewne największa zaletą sposobu ubierania się pani Slater jest to, że nie można po nim rozpoznać jej wieku. Jej dzisiejszy wygląd nie różni się zbytnio od tego uwiecznionego na fotografii zrobionej na nowojorskim parkiecie w 1965 roku (…). Gdy słyszy, że pięć dekad to mnóstwo czasu trzymania się jednego stylu, pani Slater odpowiada ze śmiechem: “Kochana, wiem to”.”

*Lucite to nazwa producenta szkła akrylowego.

Fragment z „It’s My Style and I’m Sticking to It” Cathy Horyn z 2004 roku.

Uwielbiam dobrze ubrane kobiety bez względu na ich wiek, ale zawsze najbardziej imponują mi starsze panie ze wspaniałym stylem. Za każdym razem, gdy jakąś spotykam, zastanawiam się, czy ja będę miała tyle odwagi/samozaparcia/pomysłowości, by kiedyś w przyszłości wyglądać tak dobrze, jak one.