Jesień to ostatni moment, kiedy możemy zdecydować się na remonty naszych mieszkań i domów. Pogoda za oknem jest jeszcze na tyle sprzyjająca, iż wszelkie powierzchnie stosunkowo szybko wyschną po malowaniu, szpachlowaniu lub innych pracach.

Zanim jednak udamy się do sklepu w celu zakupu potrzebnych materiałów remontowych, warto przedtem dokładnie zaplanować wszystkie prace oraz ocenić, które z nich możemy bez obaw wykonać w aktualnych warunkach pogodowych.

Plan prac

Pierwszym etapem, od którego powinniśmy zacząć jest przemyślenie i rozplanowanie, co właściwie zamierzamy zmienić lub odnowić, które pomieszczenia wymagają gruntownego remontu , a które jedynie „kosmetycznych” zabiegów.

Remonty mieszkań wiążą się zwykle z kilkoma podstawowymi pracami, jakimi są: malowanie i tapetowanie, układanie posadzek oraz płytek, wymiana umeblowania, armatury łazienkowej, wymiana i cyklinowanie parkietu, czy nawet zmiana ułożenia ścianek działowych.

Zanim podejmiemy się tego typu prac, nalezy dobrze przemyśleć i zaplanować, jakich materiałów potrzebujemy,a takze jakie umiejętności są niezbędne do przeprowadzenia remontu.

Obmiar

Jedną z najistotniejszych części planowania remontu jest wymiarowanie powierzchni, które objęte będą remontem. Bez tego nie będziemwyw stanie obliczyć, jakie ilości danego materiału są nam potrzebne. Pamiętajmy o tym, aby wszelkie pomiary dokonywane były z jak największą dokładnością, gdyż nawet mała pomyłka może spowodować, iż zakupimy za mało danego materiału i w ten sposób narazimy się na dodatkowe koszty zwiazane z zakupem, a także spowodujemy opóźnienie prac w momencie, gdy na dany materiał trzeba będzie poczekać z powodu braków magazynowych.

Zakup materiałów

Mając dokładną rozpiskę prac remontowych, które zamierzamy wykonać, a także powierzchnię i wymiary, możemy zabrac się do przygotowania listy zakupów. Zanim udamy się do hurtowni warto wcześniej skontaktować się np. telefonicznie z danym składem,aby dopytac, czy dane materiały znajdują się aktualnie w podręcznym magazynie. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy okaże się, iż na większość naszych zakupów będziemy musieli długo czekać.

Plan prac

Nadszedł czas na przygotowanie harmonogramu prac. Niektóre remonty wymagają ścisłego zaplanowania w czasie poszczególnych zadań, np. w momencie, gdy po nałożeniu gładzi na ścianę musimy odczekać aż powierzchnia przeschnie, aby móc przystąpić do układania tapet.Wszelkie prace wymagające wiercenia, kucia, nalezy wykonać na samym początku, aby nie niszczyć wcześniej wyremontowanych powierzchni.

Mając już gotowy harmonogram prac oraz zakupione materiały do remontu można śmiało przystąpić do działania. Jeśli mamy obawy co do naszych umiejętności i możemy nie poradzić sobie z danymi pracami, warto skontaktować się z lokalną firmą wykonującą podobne zlecenia remontowe. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że remont naszego mieszkania będzie przeprowadzony zgodnie ze sztuką budowlaną, a my będziemy cieszyć się pięknym, odświeżonym wnętrzem.