Zwiewne sukienki, z dekoltami i falbankami, w przeróżnych kolorach z przewagą eleganckiej czerni, z cekinami, błyszczącymi kryształkami, przypiętymi piórami, tiulowe, koronkowe z bardzo drogich tkanin. To chyba cechy jakimi charakteryzują się prawdziwe eleganckie suknie wieczorowe.

Suknie na okazje szczególne, na wieczorowe wyjścia, przyodziane jedynie w lekki szal lub woal okrywający to co najbardziej odkryte.
Dzisiaj rzadko kobiety ubierają się w takie suknie, zwykła normalna pani domu raczej nie ma okazji by ubrać się w suknię wieczorową, nawet nie interesuje się takimi propozycjami, jest zagoniona i zapracowana, czasami zwróci uwagę na zdjęcie znanej celebrytki w gazecie i wtedy zobaczy, że była ona ubrana w suknię wieczorową.
Zwiewne i eleganckie sukienki pokazywane są na pokazach mody, stroi się w nie manekiny w butikach, wywiesza się na sklepowych wystawach, natomiast z rzadka ubierają się w nie zwykłe kobiety. Ta kobiecość z wyższej półki zostaje zarezerwowana dla znanych i bogatych.