Jak powinna wyglądać odpowiednia dieta na odchudzanie?

Dietetycy biją na alarm, ponieważ liczna osób z nadwagą oraz osób otyłych w społeczeństwie dramatycznie powiększa się. Jesteśmy coraz bardziej zestresowani i zaczynamy te stresy zajadać dużą ilością niezdrowego jedzenia, a do tego mało się ruszamy. Jeżeli więc czujemy, że nabraliśmy zbyt dużo zbędnych kilogramów, to pora wziąć się za siebie i zacząć się odchudzać. Nadwaga to bowiem nie tylko defekt kosmetyczny, ale i wiele groźnych chorób.

Przede wszystkim, jeżeli chodzi o taką kwestię jak odpowiednia dieta odchudzanie, trzeba pamiętać, że kluczową sprawą jest odpowiedni bilans kaloryczny. Jak nietrudno się domyślić, musi on być ujemny, to znaczy z pożywienia musi być organizmowi dostarczane mniej kalorii niż ten organizm jest w stanie dziennie spalić. Należy jednak uważać, by nie obciąć dziennej dawki kalorii zbyt mocno, bo wtedy organizm przejdzie w tryb oszczędnościowy i zacznie spalać mięśnie zamiast tłuszczu. We wszystkim trzeba zachować umiar.

Oczywiście, ważne jest nie tylko to, ile jemy, ale także co jemy. Kaloria kalorii nierówna, bo istnieją składniki bardziej wartościowe odżywczo, jak i takie, które niestety są pustymi kaloriami. Bezwzględnie unikać należy słodyczy, przekąsek, słodkich napojów i tego typu rzeczy. Spożywać natomiast pieczywo ciemne, pełnoziarniste, najlepiej żytnie. Do tego tłuste mięsa zastąpić chudym drobiem lub rybami. Ważna jest też duża liczba warzyw w diecie, uważać natomiast trzeba na duże ilości słodkich owoców, by dieta odchudzanie była skuteczna.