Przechodząc na dietę musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych czynnikach. Jakkolwiek dieta i odchudzanie to bardzo modne ostatnio tematy, nieodpowiednie i nieumiejętne podejście może wyrządzić dużo więcej szkody niż pożytku. Jakkolwiek dbanie o zdrowie zawsze jest godne pochwały, także i w tej dziedzinie są pewne zasady, których musimy się trzymać, jeżeli chcemy uzyskać zamierzony efekt.

Nie jest sztuką zacząć się głodzić, nawet jeżeli nie zupełnie, to chociaż do pewnego stopnia. Zakładając nawet, że mamy wystarczająco silną wolę i potrafimy powstrzymać głód, niezależnie od tego jak potężny on będzie, jest to skrajnie wyniszczające dla naszego organizmu i na dłuższą metę może być bardzo niebezpieczne. Owszem, prawdopodobnie nasza waga ulegnie zmianie ale zakończenie „diety” będzie w takim przypadku każdorazowo skutkować błyskawicznym powrotem do pierwotnego stanu – albo i gorzej. Poza tym nie ma to wiele wspólnego z dbałością o zdrowie.

Dobra dieta to przede wszystkim taka, na której nie rezygnujemy z jedzenia tylko zastępujemy pewne składniki zdrowszymi odpowiednikami.