Konsultant ślubny wciąż jest kojarzony w naszym kraju jako fanaberia na wzór mody USA i niepotrzebny wydatek. Faktem jest, że zawód ten przybył do nas zza oceanu, ale czy warto tak od razu go skreślać?

Mimo upływu lat ciągle odnoszę wrażenie, że wiedza społeczeństwa na temat pracy konsultanta wcale się nie pogłębia. Ilekroć czytam fora ślubne, napotykam wpisy typu: „to pieniądze wrzucone w błoto”, „będzie Ci wpychał tylko te firmy, z których ma zysk (prowizję)”, „wszystko zrobi tak, jak jemu pasuje”. Naprawdę nie wiem skąd chodzą takie plotki, roznoszone oczywiście najczęściej przez osoby, które z organizatorami ślubów nie mieli nigdy nic wspólnego i nie za bardzo nawet wiedzą, jak ta praca wygląda. Żaden szanujący się konsultant ślubny nie pozwoli sobie na taki brak profesjonalizmu i nie będzie polecał jedynie firm, z którymi jest „dogadany”. Będzie raczej dążył do tego, aby znaleźć takich podwykonawców, którzy zadowolą Parę Młodą nie patrząc na to, czy będzie miał z tego jakąś dodatkową korzyść finansową, czy też nie. Oczywiście, że istnieją tego rodzaju współprace między firmami – temu nie mogę zaprzeczyć. Jednak podsuwanie Parze Młodej ofert jedynie tych fotografów czy kamerzystów, z którymi mają układ jest poniżej wszelkiego poziomu.

To samo tyczy się mitu, że konsultant narzuca swoje zdanie Parze Młodej w trakcie organizacji ich wesela. Warto tutaj podkreślić jeszcze raz : ICH wesela. Konsultant ślubny nie narzuca swojego zdania co do uroczystości, ponieważ to Para Młoda jest na pierwszym miejscu i to jest jej wydarzenie. Konsultant nie zrobi nic bez omówienia tego ze swoimi klientami, nie podejmie za nich żadnej decyzji ani (tutaj najważniejsze!) nie zrobi za nich całego wesela. On Parę Młodą wspomaga, jest jej dobrym duchem i doradcą. Szuka najlepszych rozwiązań i możliwości tak, aby klienci byli jak najbardziej zadowoleni z efektu. Poświęca ogromną ilość czasu na to, żeby wszystko ze sobą zgrać i dopasować. Przewiduje trudne sytuacje oraz wydarzenia, stając na głowie, by im zaradzić, dzięki czemu Para Młoda może czuć się bezpiecznie i nie przejmować się stresem w dniu swojego ślubu. Konsultant ślubny bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za to, aby wesele ułożyło się bez zarzutu i komplikacji.

W czym jeszcze pomaga konsultant ślubny? Banałem jest odpowiedzieć, że we wszystkim, ale… tak właśnie jest. Jest z Parą Młodą od momentu wyboru daty ślubu (czasem nawet już od zaręczyn), aż po kilka dni po ślubie, służąc swoją radą w takich rzeczach, jak: wybór sali weselnej , fotografa, oprawy muzycznej, florysty. Podpowiada, jaki wybrać motyw przewodni, gdzie i jakich dokonać formalności, jakie wybrać menu, alkohol czy ciasta. Organizuje transport dla gości i zamawia materiały drukowane (winietki, zaproszenia, tablice gości, save the date, numery stolików, księgi gości i wiele innych). Cały czas jest w stałym kontakcie z Parą Młodą, aby razem mogli czerpać radość z przygotowań do tego jedynego dnia. Dodatkowo Konsultant ślubny też rezerwuje terminy u podwykonawców, podpisuje z nimi umowy i negocjuje ceny. A to wszystko w wielkim skrócie!

Reasumując: czy trzeba „wyrzucać pieniądze w błoto” i decydować się na pomoc konsultanta ślubnego organizując swoje wesele? Oczywiście, że nie trzeba. Nie trzeba wydawać swoich pieniędzy, można je przeznaczyć na coś innego i samemu zająć się organizacją wszystkich detali i elementów. Namawiam tylko do zastanowienia się nad tym, czy warto? Czy na pewno lepiej jest brać na siebie cały stres, obowiązki i czas spędzony nad przygotowaniami mogąc zdecydować się na pomoc kogoś, kto Was w tym odciąży i zrobi co w jego mocy, aby wszystko było jak z Waszych marzeń i dopięte na ostatni guzik? Decyzja należy do Was!