Większość prac budowlanych można przeprowadzać przynajmniej na kilka sposobów. Nawet cynkowanie doczekało się swoich rozmaitych odsłon, które fachowcy budowlani muszą odkryć.

Pierwszym rodzajem cynkowania jest cynkowanie proszkowe. Pojawiło się ono jako pierwsze, zyskując także i największą popularność. Przeprowadza się je w bardzo wysokich temperaturach, osiągających wartość nawet 400 stopni C. Zabezpieczany produkt zostaje im poddany przez kilka godzin, znajdując się wtedy w sproszkowanym cynku. Inna metoda to Cynkowanie galwaniczne. Wciąż nie jest ono jednak aż tak znane, jak chociażby cynkowanie ogniowe (zanurzeniowe). Nazywa się je również procesem Sendzimira, a przeprowadza poprzez umieszczanie wyrobu w gorącej kąpieli cynkowej. Istnieje jeszcze cynkowanie natryskowe, zdecydowanie najrzadziej przeprowadzane.

Każda z tych odmian cynkowania przydaje się w innych sytuacjach. Nieraz więc budowlańcom i specjalistom znane są wszystkie z tych metod, a wykorzystywane są one przez nich zamiennie.