Wycieczki objazdowe Włochy (2)Ciechocinek to jedno z najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych leżących w Kotlinie Toruńskiej na lewym brzegu Wisły na Kujawach.
W mieście nie przemysłu a cała działalność praktycznie kręci się wokół spraw związanych z leczeniem i wypoczynkiem. Znajduje się tu rozwinięta baza uzdrowiskowa w postaci sanatoriów, szpitali uzdrowiskowych, prewentoriów, ośrodków wypoczynkowych (wczasowo- turystycznych), zakładów przyrodo- leczniczych, hoteli, restauracji pijalni wód mineralnych itp. Uzdrowiskowa część miasta bogata jest w zieleń: tutaj dba się o to, aby skwery, parki były zawsze zadbane i ukwiecone, co nadaje miastu przyjazny klimat. Podstawą powstanie w tym regionie takiego uzdrowiskowego miejsca okazała nieobecność wód leczniczych chlorkowo-sodowych, bromkowych, jodkowych i innych.
W Ciechocinku jest też bardzo ciekawy Park Zdrojowy założony w drugiej połowie dziewiętnastego wieku w stylu krajobrazowym, w którym oprócz licznych przedstawicieli rodzimej flory są także gatunki egzotyczne.
Ze względu na potrzebę chronienia specyficznego mikroklimatu w okolicach Ciechocinka został tu utworzony obszar chroniony krajobrazu Niziny Ciechocińskiej (ma powierzchnię 36814 hektarów).