Chrapnie to przypadłość, która dokucza znacznej części społeczeństwa. Różne są szacunki, ale około 1/3 ludzi rzadziej lub częściej chrapie. Zdecydowanie częściej na chrapanie cierpią mężczyźni. Możliwe jest nawet, że dotyczy to większości mężczyzn.
Rozmaite są przyczyny chrapania. U niektórych są to błahe powody i zaleca się zadbać o dietę, unikać nadwagi, a także unikać spania na plecach. W poważniejszych przypadkach przyczyną chrapania są już poważniejsze powody. Mogą to być choroby, a może to być przerost części ciała zlokalizowanych przy jamie ustnej, przełyku i układzie oddechowym. Wśród przyczyn mogą być następujące: przerost nasady języka, wiotkie podniebienie miękkie, przerost małżowin nosowych lub migdałków, a także polipy nosa.
Niezależnie od przyczyn, im głośniejsze chrapanie, tym większy to problem zarówno dla chrapiącego, jak i osób z nim śpiących. Dobra wiadomość dla osób dotkniętych tym schorzeniem pośrednio lub bezpośrednio jest taka, że jeśli chodzi o chrapanie leczenie jest jak najbardziej możliwe. W zależności od przyczyn, stosuje się rozmaite metody. W bardzo poważnych przypadkach jest nią operacja. Jednak do skutecznych metod zalicza się też tzw. technika Celon, która polega na usztywnieniu najbardziej wiotkich części ciała, przede wszystkim podniebienia miękkiego, co zapobiega jego opadaniu w czasie snu i powodowaniu chrapania.