Jelito grube to ostatnia część przewodu pokarmowego. Ma około 90 – 150 centymetrów długości i składa się z okrężnicy i odbytnicy.
Tej części przewodu pokarmowego najczęściej dokuczają:
1. Guzki krwawnicze, czyli hemoroidy; są to żylaki odbytu i potrafią być bardzo dokuczliwe: swędzą, pobolewają, szczypią; czasami wychodzą poza obręb odbytnicy i przy oddawaniu stolca mogą pękać i krwawić. Najczęściej cierpią na nie osoby z zaparciami (niewłaściwa dieta, w której jest za mało owoców i warzyw a za dużo tłuszczów zwierzęcych i słodyczy) i osoby prowadzące siedzący tryb życia a także kobiety ciężarne. Leczenie polega przede wszystkim na zmianie trybu życia i odżywiania, a także na podawaniu specjalnych czopków i maści. Czasami takie guzki krwawnicze trzeba usunąć operacyjnie.
2. Uchyłki, czyli uwypuklenia na ścianie końcowej jelita grubego, które powstają na skutek diety ubogiej w błonnik; sprawiają bóle w dole brzucha, wzdęcia i na przemian z zaparciami biegunki a stolce są ciemne czasami podbarwione krwią. Leczenie polega na zmianie diety (duża ilość błonnika) a w zaostrzeniu objawów podaje się leki przeciwbólowe, rozkurczowe, czasami antybiotyki. Jeśli uchyłki dają jakieś powikłania konieczne jest chirurgiczne usunięcie uchyłka lub nawet części jelita.