Chrapanie to bardzo uciążliwa dolegliwość mająca bezpośredni wpływ na jakość naszego wypoczynku. Nic tak nie denerwuje jak ciągłe budzenie się w nocy z uczuciem lęku i braku oddechu. Jeśli obserwujemy u siebie takie objawy to mogą one oznaczać iż zachorowaliśmy na bezdech senny.
Jest to schorzenie, które dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Polega ono na powtarzającym się i wielokrotnym zatrzymaniu lub nawet przerwaniu oddechu w czasie snu, w wyniku czego do płuc nie dociera odpowiednia ilość powietrza i organizm zaczyna odczuwać skutki niedotlenienia. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, można tu wymienić np. skrzywioną przegrodę nosową a nawet nieodpowiednią dietę powodującą otyłość.
Nieleczony bezdech senny szybko może doprowadzić do wielu groźnych chorób układu krążenia a nawet cukrzycy czy udaru mózgu. Nie należy więc w żadnym wypadku go lekceważyć i jeśli stwierdzimy że mogła nas spotkać ta dolegliwość, należy jak najszybciej udać się do lekarza aby szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.